Dedykowana baza wiedzy dla audytora

Dedykowana baza wiedzy dla audytora

Technologia absorpcyjna jest powszechnie stosowana w Polsce i na świecie. Pompy ciepła oparte o absorpcyjny układ chłodniczy są efektem połączenia zaawansowanych badań
i innowacyjnej myśli technicznej. To wszystko przy niskim stopniu oddziaływania na środowisko naturalne. Technologia absorpcyjna, jako alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii, zdobywa coraz większe uznanie na świecie. Wykorzystanie gazu jako paliwa jest bardziej ekologiczne niż w przypadku innych nośników energii tym samym zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Gazowe absorpcyjne pompy ciepła mogą stanowić zarówno źródło ciepła jak i chłodu dla budynku. Ich wyjątkowość polega na zastosowaniu silnika termicznego do napędu urządzenia (układu generator-absorber zasilanego poprzez palnik gazowy) zamiast tradycyjnej sprężarki.

Na zdjęciu: widok główny strony www.wsparcie.gazuno.pl

Dbając o najwyższą jakość usług oferujemy naszym odbiorcom fachową pomoc na każdym etapie inwestycji. W tym celu uruchomiliśmy nową stronę, która zawiera najważniejsze informacje związane z projektowaniem, audytem i serwisem gazowych instalacji pomp ciepła: www.wsparcie.gazuno.pl . Nasze wsparcie rozpoczęliśmy od audytorów energetycznych.

Staraliśmy się, aby strona była jak najbardziej przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Zakładka „Dla Audytora” została podzielona na poszczególne sekcje. Jako najważniejsze wyróżniliśmy:

 • warunki techniczne,
 • urządzenia,
 • dobór,
 • audyt,
 • Kalkulator EP,
 • Program Czyste Powietrze,
 • referencje,
 • pliki do pobrania.

Warunki techniczne
Z każdym rokiem zaostrzają się przepisy dotyczące maksymalnego, dopuszczalnego współczynnika wykorzystania energii pierwotnej EP. W naszej codziennej pracy często spotykamy się z problemem spełnienia warunków technicznych 2021. W tej sekcji przygotowaliśmy przykładowe zastosowanie gazowych absorpcyjnych pomp ciepła, które spełniają dopuszczalne wartości współczynnika EP. W przykładzie posłużyliśmy się budynkiem jednorodzinnym o powierzchni 128 m², zlokalizowanym w Krakowie. Przyjęta cena gazu wynosi: 1,91 zł/m³, prądu: 0,55 zł/kWh, a wartość opałowa gazu GZ50: 10 kWh/m³. Wykonaliśmy szereg obliczeń, aby sprawdzić jakie urządzenia spełniają warunki techniczne 2017/2021 przy przyjętych założeniach.

Urządzenia
W tej sekcji skupiliśmy się na naszych urządzeniach. Sekcję podzieliliśmy na: gazowe absorpcyjne pompy ciepła, gazowe kotły kondensacyjne oraz gazowe wytwornice wody lodowej. Każde
z urządzeń przedstawiliśmy w oddzielnej zakładce katalogowej, w której zawarliśmy zdjęcie oraz najważniejsze dane techniczne (m.in. moc grzewczą, moc na planiku, efektywność, wagę urządzenia czy rodzaj montażu). Tak, aby audytorzy w przejrzysty sposób mogli zapoznać się ze szczegółami naszej oferty.

Dobór urządzeń
W następnej sekcji przedstawiliśmy kluczowe zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę dobierając urządzenia. Warto pamiętać o podstawowych kwestiach:

 1. Przy obniżającej się temperaturze powietrza zewnętrznego wzrasta zapotrzebowanie na ciepło budynku.
 2. Przy obniżającej się temperaturze dolnego źródła obniża się moc pompy ciepła.
 3. Przy podwyższaniu temperatury zasilania z pomp ciepła, obniża się moc urządzeń.
 4. Doboru należy dokonywać na maksymalną wartość zapotrzebowania i moc na palniku urządzeń.

Ponadto rozpisaliśmy dobór powietrznych gazowych absorpcyjnych pomp ciepła dla przykładowego układu monowalentnego, biwalentnego oraz zabudowanego z gruntowych gazowych absorpcyjnych pomp ciepła.

Audyt
W tej sekcji przygotowaliśmy wytyczne do sporządzenia audytu w oparciu o gazowe absorpcyjne pompy ciepła. Sekcję podzieliliśmy na cztery części z dokładnym opisem każdej z nich.

 1. Wartość średniej sezonowej sprawności wytwarzania ciepła z nośnika energii lub energii dostarczanych do źródła ciepła ηH,g
 2. Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczanie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi .
 3. Wskaźnik rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP [kWh/(m 2 rok)].
 4. Wyznaczenie jednostkowej wielkości emisji zanieczyszczeń.

Wszystkie wytyczne sporządziliśmy w oparciu o obecnie obowiązujące rozporządzenia ministerialne.

Kalkulator EP
W trosce o potrzeby naszych klientów, w tej sekcji, stworzyliśmy program do przeprowadzenia analizy charakterystyki energetycznej. Jeżeli chcesz otrzymać fachowe obliczenia
do swojego projektu, wystarczy że przygotujesz niezbędne dane do przeprowadzenia analizy, uzupełnisz formularz i wyślesz go nam. My odeślemy gotowe obliczenia. Dodatkowo dokładnie opisaliśmy każdy skrót, którego używamy w Kalkulatorze EP.

Program Czyste Powietrze
Od września 2018 roku można składać wnioski w związku z programem „Czyste Powietrze”. Program ma na celu wzrost świadomości ludzi oraz poprawę jakości powietrza w Polsce.
Z dofinansowania można uzyskać nawet do 53 tys. zł na termomodernizację (m.in. wymiana źródła ciepła, zakup i montaż nisko-emisyjnych źródeł ciepła). W tej sekcji w przejrzysty sposób przygotowaliśmy kluczowe zagadnienia programu i warunki, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze
w Twoim regionie kliknij w link: http://powietrze.mos.gov.pl/dofinansowanie

Referencje
W tej sekcji prezentujemy niektóre z referencji ze zrealizowanych instalacji Gazuno. Jeżeli chcecie zapoznać się z korzyściami płynącymi z wyboru naszych urządzeń warto zajrzeć do tej zakładki.

Pliki do pobrania
W ostatniej część na stronie wsparcia dla audytora zawarliśmy przydatne dokumenty do przygotowania audytu. Zaczęliśmy od poradnika audytora. Jest to dokładny opis procesu audytu
z odpowiednimi schematami oraz pomocnymi wskazówkami przy wykorzystaniu gazowych absorpcyjnych pomp ciepła, jako źródło ciepła. W tej sekcji znalazły się również nasze katalogi, aktualne dofinansowania z podziałem na rejony Polski, czy dokumentacje urządzeń. Ponadto dodaliśmy aktualnie obowiązujące dyrektywy, obwieszczenia, rozporządzenia i ustawy.

 W Polsce zainstalowanych mamy ponad 1000 urządzeń, które przyniosły wyraźne efekty ekonomiczne oraz ekologiczne, a zadowolenie ich użytkowników mierzymy rosnącą liczbą referencji.

Mamy nadzieję, że www.wsparcie.gazuno.pl będzie przydatnym narzędziem na każdym etapie inwestycji! Pomagamy w stworzeniu najbardziej efektywnych rozwiązań z zastosowaniem gazowych absorpcyjnych pomp ciepła, koncentrując się przede wszystkim na zaspokojeniu potrzeb przyszłych użytkowników. A w razie ewentualnych pytań…

Zachęcamy również do obserwowania nas w Internecie!

 

Komentarze