Automatyka BMS budynku, a Automatyka Gazuno

Automatyka BMS budynku, a Automatyka Gazuno

Czym jest BMS budynku?

Z roku na rok inteligentne rozwiązania w zakresie automatyki budynku mają coraz szersze grono odbiorców. Jeszcze jakiś czas temu miały one zastosowanie jedynie w obiektach biurowych, czy też budynkach użyteczności publicznej, teraz z powodzeniem wprowadzane są również do budynków mieszkalnych. BMS (Building Management Systems) jest to zintegrowany system umożliwiający zarządzanie urządzeniami znajdującymi się w budynku lub jego obrębie. Dzięki wpięciu w jeden system sterowania instalacją elektryczną, przeciwpożarową, oświetleniową, ogrzewania czy wentylacji jesteśmy w stanie uzyskać realne oszczędności zużycia energii oraz kosztów eksploatacyjnych. Budynek wyposażony w rozwinięty system automatyki daje nam nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale również możliwość monitorowania pracy wszystkich systemów i tworzenie na tej podstawie analiz. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie ciągła kontrola zużycia energii oraz dostosowywanie jej do aktualnych potrzeb. Naturalnie do poprawnego działania takiego systemu niezbędne jest odpowiednie jego wykonanie, w skład automatyki budynku wchodzi min. duża liczba czujników, sterowniki czy elementy regulacyjne. Przekazywanie odpowiednio przetworzonych sygnałów z wybranej instalacji nadaje wgląd do ich pracy, przez co mogą komunikować się między sobą poprzez „wspólny język”.

 

Automatyka Gazuno

Jak to wygląda u nas?

Przedstawimy krótki zarys w odniesieniu do jednostek przeznaczonych do wysokokubaturowych budynków. Zasadniczo dzielimy naszą automatykę na dwa rodzaje:

  • Automatykę Podstawową Gazuno (APG) – steruje pracą instalacji do zbiornika buforowego. Dostarczamy w pełni zintegrowaną oraz złożoną szafę zasilająco-sterującą. Istnieje kilka wariantów w zależności od schematu hydraulicznego i funkcji jakie mają być przez nią realizowane. W prostych układach możliwe jest również rozbudowanie szafy o sterowanie obiegami grzewczymi.

    Przykładowy schemat:  

 

  • Automatyka dedykowana – proponowana jest w przypadku potrzeby sterowania całą instalacją. Pozwala na sterowanie dowolną ilością elementów wykonawczych (pompy obiegowe, siłowniki, itp.) i pomiarowych, ponieważ dobierana jest indywidualnie pod każdy projekt. Użytkownik końcowy uzyskuje dostęp do wizualizacji pracy całej instalacji, przez Internet lub panel dotykowy, i może ją dowolnie konfigurować według własnych potrzeb.

 

 

Zalety

 

Najważniejszym elementem każdego rodzaju automatyki jest panel DDC, który steruje pracą urządzeń. Został stworzony przez producenta gazowych absorpcyjnych pomp ciepła, firmę Robur i tylko i wyłącznie jej urządzenia jest w stanie obsłużyć. Panel sterujący DDC montowany jest w szafie zasilająco-sterującej i wysyła sygnał decydujący o włączeniu się urządzenia bezpośrednio do niego. Posiada on wiele innych funkcji, min. praca po krzywej pogodowej, wyrównywanie liczby godzin pracujących urządzeń, łączenie ich w kaskady, czy  wyświetlanie alarmów. Rozszerzeniem panelu DDC jest sterownik RB200, który pozwala min. na współpracę pomp ciepła z istniejącym kotłem gazowym.

Zakres sterowania jest zawsze uzależniony od potrzeb i na ich podstawie dobieramy odpowiedni rodzaj automatyki. Przekazujemy swoje propozycje, bazując na wieloletnim doświadczeniu, następnie klient wybiera jeden z wariantów. Najważniejszymi elementami, które wchodzą w zakres sterowania są: pilnowanie odpowiedniej temperatury w zbiorniku buforowym, dostosowywanie przepływu wody do liczby pracujących urządzeń za pomocą sterowania wydajnością pomp obiegowych, sczytywanie temperatury przed i za wymiennikiem ciepła oraz przełączanie pozycji zaworów trójdrogowych.

 

Jak wygląda współpraca Automatyki Gazuno z BMS?

Pojawia się pytanie czy jest możliwość współpracy naszej automatyki z  automatyką BMS budynku – odpowiedź brzmi tak, zazwyczaj odbywa się to na trzech płaszczyznach.

Pierwszą jest stricte współpraca, gdzie część instalacji sterowana jest przez Automatykę Gazuno, a część przez  system BMS. Taka sytuacja występuje gdy, np. klient chce sam za pomocą automatyki BMS decydować o parametrze pracy instalacji, natomiast my mamy pilnować aby utrzymać odpowiednią temperaturę w zbiorniku buforowym w taki sposób, żeby zachować jak najlepszą wydajność oraz efektywność pracy instalacji.

Drugim wariantem jest sytuacja, gdy Automatyka Gazuno w pełni steruje instalacją, a możliwość zmiany jej nastaw następuje poprzez panel dotykowy lub przeglądarkę internetową. System BMS w takim układzie ma możliwość monitorowania instalacji i sczytywania pewnych danych, są to, np. temperatura na wejściu oraz wyjściu ze zbiornika buforowego, ilość godzin przepracowanych przez urządzenia, czy informacje o alarmach na urządzeniach. Wokół tych danych klient jest w stanie zbudować własne narzędzie do analiz lub system informujący go alarmach.

Trzecią opcją jest całkowite sterowanie instalacją przez system BMS, który jest bezpośrednio skomunikowany z panelem DDC, bądź jego sterownikiem. W każdym z przypadków, a szczególnie przy trzecim wariancie, należy skonsultować się z działem technicznym naszej firmy w celu przekazania odpowiednich informacji i wiedzy na temat specyfiki pracy urządzeń oraz zapewnienia jak najlepszych warunków do pracy.

One thought on “Automatyka BMS budynku, a Automatyka Gazuno

  1. Den - 16 listopada 2017 at 10:07

    Sterowanie instalacją przez system BMS – przynajmniej w moim przypadku – było dalekie od ideału. Opcja pierwsza (z całkowitym rozdzieleniem) wydaje się znacznie bardziej optymalna. Pozdrawiam!

    Reply

Komentarze